Mount & Blade II: Bannerlord je středověký strategický RPG survival s otevřeným světem. Pro milovníky hry Kingdom Come: Deliverance se určitě Mount & Blade hodí k vyzkoušení a troufnu si tvrdit, že je bude bavit. Odehrává se sice ve vymyšleném světě, ale s reálnými prvky, tj. bez kouzel a nadpřirozena. Hra má originální mechanismy a je známá tím, že dává hráči do rukou zejména svobodu rozhodování. Hra tzv. nevede za ručičku. Questy jsou volné a je jen na nás zda je budeme plnit nebo se ubereme vlastní cestou. Každý krok má dopad na smýšlení postav a ve hře je celá řada provázaných mechanismů. Příběhové mise zde sice jsou, ale připadá mi, že rozhodně nejsou tím hlavním trhákem hry. Hráč se pohybuje v otevřeném světě se svou skupinkou (později armádou) válečníků a v zásadě se snaží stoupat po společenském žebříčku. Může se také oženit a rozšířit rodinu (Clan “L”). Lze navštěvovat hrady, města, vesnice a svádět obdivuhodné bitvy. Osobně a přímo na bojišti. Po boku budete mít své věrné druhy nebo i spřátelené šlechtice.
Základní informace o Mount & Blade II: Bannerlord
K samotnému návodu. Návod byl inspirován tím, jakým způsobem jsem intuitivně procházel hrou v průběhu cca 35 hodin hraní. Nejde o vyčerpávající návod.
Ocitneme se v Calradii osamoceni s několika zlaťáky a co teď?
V úplném úvodu lze využít tréninkového cvičiště, kde je možné se naučit základnímu zacházení se zbraněmi. Stačí nějaký základ a můžeme vyrazit, nejvíce se naučíme praxí.
Jako první je potřeba sehnat nějaké rekruty do své skupinky ozbrojenců. K tomu je nejjednodušší využít vesnice nebo města, kde lze rekrutovat levné jednotky. V hospodě jsou i pokročilejší jednotky nebo třeba společníci, ale jejich cena je pro začátek příliš vysoká. Každý voják, kterého máte ve skupině pak spotřebovává každý den peníze (žold) a potraviny, které máte v inventáři. Pro udržení morálky družstva je tedy potřeba mít tyto základní dvě věci. Celkovou morálku pak tvoří i činy minulosti – vyhrané a prohrané bitvy.
Pro získání nějaký základních zkušeností pro svoji osobu i pro vojáky je dobré střetnout se se skupinkami banditů a zlodějů. Ideální je, aby byl váš počet jednotek o cca 20% vyšší než má nepřítel. V budoucnu to díky vylepšování jednotek může být i méně než mají bandité. Když je porazíte získáte rukojmí, zkušenosti pro jednotky a vybavení. Vybavení pak jde prodávat ve městech. V rozhraní skupiny (P) se za peníze vylepšují jednotky, čímž se jim zvyšuje i plat. Podobně to funguje i po každé další vyhrané bitvě.
Tip: Účast na turnajích, které probíhají ve městech je zajímavým zpestřením v průběhu putování Calradií.
Co když prohraju bitvu?
Po prohrané bitvě se stanete rukojmím svého přemožitele. Ten vás vláčí po Calradii nebo uvrhne v žalář v nějakém městě. K propuštění dojde po nabídce a zaplacení výkupného nebo povedeném útěku. Nebo v dalších případech, jako je poražení armády svého věznitele. Vše je v tomto stavu na náhodě, a tak nezbývá, než čekat. Samozřejmě přijdete o celou vaši armádu a větší část kořisti. Společníky lze vypátrat v přilehlých městských hospodách a znovu je zařadit do vojska nebo za ně zaplatit výkupné, pokud jsou stále vězněni. (Nabídky na zaplacení se objeví na obrazovce).
Ekonomická stabilizace a obchodování
V podstatě celý můj úvod hry směřoval k nějaké ekonomické stabilizaci. Pokud máte našetřeno pár zlaťáků nabízí se začít s obchodováním. Cestováním mezi jednotlivými městy zjistíte jaké jsou ceny na trhu. K rozpoznávání výhodných cen se pak hodí vylepšovat skill obchodování (Trade). Levně koupit, draze prodat. Jednoduchá filosofie. Avšak na cestě mohou číhat různá nebezpečí v podobě banditů, druhak tento způsob výdělku dříve, či později nebude stačit pro udržení lepšího a většího vojska.
To znamená, že bude potřeba investovat. Cíl je získat zhruba kolem 20 tisíc zlaťáků. Poměrně dost pomohou questy, ve kterých pomáháte šlechticům například vybírat daně, dodávat koně apod. S větší ozbrojenou bandou se celkem vyplatí přijmout úkol na doprovod obchodní karavany. (Nabízí ho obchodníci ve městech). Celkem si zabojujete, ale i vyděláte: mzdou + kořistí. Je potřeba mít kolem 40 – 60 zkušených mužů.
Jakmile tímto nebo obdobným způsobem přijdete k penězům, dá se říci, že se vyplatí investovat 15 tisíc zlaťáků do dílny (workshop) různého typu. Ve městech takový jde koupit od majitelů řada. Jsou jimi například: vinařství, lisovna oliv, keramická dílna apod. Tato dílna pak každý den něco vydělá. Další možností v podobné cenové relaci je pořízení vlastní obchodní karavany, v té době je ale potřeba mít v partě společníka, kterého přidělíte jako vůdce karavany.
Tip: Společníky je možné najímat v městských hospodách
Nezapomínejte si v průběhu hry vylepšovat skilly vaše i vašich společníků. Vybavení můžete přidávat i společníkům v partě a dát jim tak k dispozici lepší zbroje či lepší zbraně atd.
Tip: Klávesou “N” otevřete encyklopedii.
Jak získat vesnice, hrady nebo města?
Osobně jsem si zvolil cestu přidání se k nějakému království, získání přízně krále a přidáním se do jejich frakce jako šlechtic. Bude možné si založit i vlastní království, ale k tomu už bude potřeba opravdu velká síla a řada spojenců.
V případě přidání se k nějakému stávajícímu království se pak účastníte i důležitých rozhodování (hlasování) a různých politických rozhodnutí, vč. přerozdělování nově dobytých území (nových lén). K tomu je potřeba využívat vliv, který se navyšuje například působením v armádách, porážením nepřátel atd. Tímto způsobem jsem získal hned dva hrady a čtyři vesnice. Časem jsem vybudoval 4 vydělávající dílny, dvě karavany a ekonomicky vše zatím funguje dobře. I přes řadu proher a několika týdnech strávených jako zajatec znepřáteleného království to rozpočet příliš neovlivnilo. Tento majetek zabezpečí peníze na údržbu pro bezproblémové fungování armád o cca 450 mužích (včetně posádek hradů).
Dokonce jsem již sehnal i manželku, je to králova dcera. Zaplatil jsem za ní 8200 zlaťáků. 😀
Tip: Celkem zajímavé je využití kovárny (ve městech), kde je možné roztavit zbraně a vyrobit si svoje.
Správa a údržba hradů
O přidělené léno v podobě hradu a přidružených vesnic je potřeba se starat. Nejen formou jejich obrany a zajištění bezpečnosti, ale také investicemi do nových budov, opravování starých apod. Každému hradu je možné určit správce z řad vašich společníků. Ti pak mají efekt na hradní správu v podobě různých bonusů. Každý hrad má také stálou posádku, která zajišťuje obranu, bezpečnost a od toho se mimo jiné odvíjející loajalitu panství.
Uvidíme, co přinese další vývoj hry. Vývojáři z TaleWords Entertainment vydávají celkem časté patche a na hře stále pracují. (Mount & Blade II: Bannerlord je hra s předběžným přístupem). k 15.02.2022
Edit: Hra oficiálně vyšla v plné verzi 25. října 2022.
Powerranger
Zdroje obrázku: screenshoty ze hry (PC)